A főosztály a szervezett szűrési feladatai körében koordinálja a népegészségügyi célú, célzott szűrővizsgálatokat. Szervezi, összehangolja és szakmailag felügyeli a szervezett szűrésben részt vevő vagy érintett szervezetek, intézmények tevékenységét. Központilag előkészíti és kiküldi a népegészségügyi célú méhnyakszűrésre jogosultak meghívóit.
Ellátja az országos szűréstámogató szakrendszer központi szakmai feladatait. Méri, elemzi, értékeli a szűrési tevékenységek végrehajtását, valamint a szűrési rendszerek teljesítményét. Összefogja a szűrési kapacitástervezést, és ellenőrzi a ténylegesen rendelkezésre álló kapacitásokat. Biztosítja a szervezett szűrővizsgálatok minőségi követelményeinek megvalósulását, továbbá szakmailag felügyeli és irányítja a területi szűrőközpontok tevékenységét.
Szűrőprogram irányítási és módszertani feladatai körében a szervezett szűrőprogramok megvalósítása során irányítási feladatokat lát el. Szakmai irányelveket, módszertani útmutatókat készít a szűrőprogramok sikeres megvalósítása céljából, és közreműködik a végrehajtásukban.
Ellátja az egészségügyi alapellátás és egészségfejlesztés – ennek részeként a szervezett lakossági szűrések – területi szintű tervezési, monitoring, koordinációs és szervezési feladatait, melynek keretében biztosítja a lakosság egyenlő hozzáférését az ellátásokhoz és egészségfejlesztő szolgáltatásokhoz. A megvalósított szűrőprogramok alapján elemzi, értékeli a tevékenységet, összegző jelentést készít a döntéshozók és a szakma számára hazai és nemzetközi szinten.
Szervezi és irányítja továbbá a „Vastagbélszűrés országos kiterjesztése” programok végrehajtását.
Részt vesz egyesületek, egyetemek, kormányhivatalok, társszervek, civil szervezetek által szervezett szűrőprogramokon, ahol egészségi állapotfelmérést végez, életmódbeli tanácsokat ad a résztvevők számára, valamint népszerűsíti a népegészségügyi célú szűréseket a lakosság körében.
Mindemellett a védőnő szakirány hallgatói számára felkészítő előadást tart évente.