Könnyű kezelés

  • Nagyítás 100%
  • Betűméret 100%
  • Sorköz 100%
  • Szóköz 100%

Magasabb radonpotenciálú területek Magyarországon

Az 2013/59 EURATOM irányelv rendelkezései alapján minden uniós tagországnak meg kell vizsgálnia, hogy vannak-e olyan területek az országban, ahol a többihez képest magasabb arányban fordulnak elő referenciaszintet meghaladó beltéri radon-koncentráció értékek. Ezen területeken kiemelt figyelmet kell fordítani a beltéri radon-koncentrációk felmérésére, különös tekintettel a munkahelyeken, valamint elő kell segíteni a radonszint csökkentési módszerek elterjedését. A magasabb radonpotenciálú területek kritériumáról a tagországok maguk döntenek. Általában azon területeket szokás ide sorolni, ahol a mért éves átlagos értékek legalább 10%-a meghaladja a referencia szintet. Hazánkban ezt a referencia szintet az ionizáló sugárzás elleni védelemről és a kapcsolódó engedélyezési, jelentési és ellenőrzési rendszerről szóló 2/2022. (IV. 29.) OAH rendelet 50. §-a állapította meg 300 Bq/m3-ben, amely minden épület típusra vonatkozik funkciótól függetlenül.

A hazai eredmények statisztikai elemzése alapján, az alább felsorolt vármegyék járásaiban mérhetők más területekhez képest nagyobb arányban referencia szintet meghaladó beltéri radon-koncentrációk. Ezeken a területeken elhelyezkedő épületekről nagyobb valószínűséggel feltételezhető, hogy a földszinti és az alagsori helyiségekben a radon-koncentráció éves átlaga elérheti vagy meghaladhatja a rendeletben meghatározott referencia szintet.

Táblázat: Magasabb radonpotenciálú járások vármegyénként

Vármegye

Járás

Baranya

Komlói, Pécsi, Pécsváradi, Szentlőrinci, Szigetvári

Békés

Gyomaendrődi, Gyulai, Mezőkovácsházai, Sarkadi, Szarvasi

Borsod-Abaúj-Zemplén

Edelény, Miskolci, Szikszói, Tiszaújvárosi

Csongrád

Hódmezővásárhelyi

Fejér

Gárdonyi

Hajdú-Bihar

Püspökladányi

Heves

Bélapátfalvai, Egri, Füzesabony, Hatvani

Jász-Nagykun-Szolnok

Jászberényi, Kunszentmártoni, Mezőtúri, Törökszentmiklósi

Nógrád

Balassagyarmati, Bátonyterenyei, Pásztói, Rétsági, Salgótarjáni

Szabolcs-Szatmár-Bereg

Tiszavasvári, Záhonyi

Tolna

Dombóvári

Vas

Sárvári, Vasvári

 

magasabb radonkockazatu helyek mo

Magyarország magasabb beltéri radon potenciálú járásai

Magasabb radonkockázatú munkahelyek magyarországon

A nemzetközi irodalmi és hazai tapasztalatok alapján vannak olyan munkahely és létesítmény típusok, ahol a földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül nagyobb valószínűséggel fordulnak elő referencia szintet (300 Bq/m3) meghaladó radon-koncentrációk. Ezek tekinthetők radonveszélyes típusúnak, melyeket az alábbiakban soroltunk fel.

  1. földalatti munkahelyek, beleértve, de nem kizárólag a barlangi munkahelyek;
  2. mofetták;
  3. zárttéri fürdők és létesítmények, ahol a külön jogszabályban meghatározott, elismert természetes ásványvizet, gyógyvizet, gyógyhatású vizet vagy gyógyiszapot hasznosítanak;
  4. épületek, amelyekről feltételezhető, hogy a beépített építőanyag által kibocsátott beltéri külső gamma-sugárzás dózisa a kültéri külső sugárterhelésen felül meghaladhatja a 2/2022. (IV. 29.) OAH rendelet 51. § (1) pontjában meghatározott vonatkoztatási szintet. Ilyenek pl. a salakfeltöltést tartalmazó födémű és/vagy salakblokkból készült falazatú épületek.
Minden jog fenntartva © 2024 Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít