A 2024/2025-ös tanévben is nagy volt az érdeklődés a HPV elleni védőoltás iránt
Az idei tanévben is kérhették a 12. életévüket betöltött, 7. osztályos tanulók szülei az önkéntes, térítésmentes humán papillomavírus elleni védőoltást gyermeküknek. Iskolai kampányoltás keretében az elmúlt 10 év során a két HPV típust tartalmazó vakcinával közel 137 ezer leány, míg a HPV 9 típusát tartalmazó oltóanyaggal mintegy 223 ezer leány és 130 ezer fiú részesült védőoltásban. A szülőktől visszaérkezett nyilatkozatok alapján a leányok esetében a szülők 81,4 százaléka, a fiúk esetében 73,2 százaléka kíván élni a lehetőséggel ebben a tanévben. A leányok 80 százalék körüli igénybevételi arányával Magyarország továbbra is Európa élvonalába tartozik.
Az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban (NNGYK) rendelkezésre álló előzetes adatok szerint a 42 312 jogosult leány szülei közül 41 955 küldte vissza a nyilatkozatot, és 34 155 kérte (81,4%) a térítésmentes védőoltást. A 44 715 jogosult fiú szülei közül 44 087 nyilatkozott, és közülük 32 290 igényelte (73,2%) a HPV elleni védőoltást.
Megállapítható, hogy a leányok körében továbbra is magasabb az igénylés aránya, mint a fiúknál. Az egyes közigazgatási területek között jelenős eltérés mutatkozik az igénylési arány tekintetében, amely a leányoknál 72,8-85,9 százalék, a fiúknál 65,0-81,1 százalék között változik.
A HPV elleni védőoltás a hazai, jól bevált gyakorlat szerint jövő szeptemberben is iskolai kampányoltás keretében igényelhető majd a tanulók számára.
Az iskolai kampányoltás keretében biztosított oltóanyag biztonságos és hatásos, segítségével visszaszorítható a HPV magas kockázatú típusai által okozott megbetegedések kialakulása. A HPV elleni védőoltás igénybevételi aránya a leányok körében évek óta 80 százalék körüli, a fiúknál közel 70 százalék.
A HPV a bőrön és a nyálkahártyákon okozhat sejtburjánzást. A legtöbb esetben a szervezet leküzdi a fertőzést, azonban, ha a vírus hosszú ideig jelen van a szervezetben, akkor rosszindulatú daganat alakulhat ki. Világszerte a HPV felelős a daganatos megbetegedések 5 százalékáért; leggyakoribb a méhnyakrák, de a vírus megtámadhatja a hüvely, a szeméremtest, a végbél, a hímvessző és a fej-nyaki régió nyálkahártyáját, hámsejtjeit is.
A védőoltás a szexuális élet megkezdése előtt a leghatékonyabb, felkészíti az immunrendszert arra, hogy későbbiekben a vírussal történő fertőződés esetén minél gyorsabban termeljen ellenanyagot. A védőoltás nem helyettesíti a szűrővizsgálatokat, azaz a védőoltás és a felnőtt korban ajánlott szűrővizsgálat együtt nyújt hatékony védelmet.